Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar

Sağlıklı Beslenme, Diyet - Ladelmare Sports & SPA
Sağlıklı Beslenme, Diyet - Ladelmare Sports & SPA

Light (diyet) ürünler tüketmek

Yanlış! Diyet yapan veya sağlıklı beslenmeye karar veren kişilerde en çok duyduğumuz cümlelerden biri artık yağsız süt, diyet bisküvi vs kullandıklarını söylemeleridir. Aslında bu gıdaların tüketimi kişiyi daha az kalori alıyormuş gibi hissettirdiği için daha çok yiyebileceği algısına sokuyor. Aksine yağı azaltılmış ürünlerin karbonhidratı arttırıldığı için belki de istemediğimiz bir metabolize sürecine sokmuş oluyoruz bedenimizi. Her şey ölçülü tüketildiği sürece değerlidir, unutmayın!

Öğün atlarsam daha az kalori alırım

Yanlış! Kilo verme mekanizmamızdaki en önemli faktörlerden biri kan şekeri regülasyonunu (dengesini) sağlamaktır. Eğer öğün atlar ve kan şekerimizin birden düşmesine izin verirsek yapılacak ilk öğünü yeme atağı seklinde geçirmemiz çok olası ihtimaldir. Vücut kan şekerini dengelemek için birden karbonhidratlı ve yağlı gıdalara yöneltmek isteyecekti

Sağlıklı Beslenme, Diyet - Ladelmare Sports & SPA

Aşırı kısıtlanmış diyetler yapmak

Yanlış! Unutmayın ki vücudumuz için sürdürülebilir olan şeyler faydalıdır. Aşırı kısıtlı diyetlerle kısa surede hılı kılo verimi olsa da normal beslenme düzenine döndüğümüzde o kiloların hepsini geri almamız muhtemeldir. Hayat boyu sürdürülebilir sağlıklı beslenme alışkanlığı ile diyet yapmanıza bile gerek kalmaz.

Esmer ekmek kilo aldırmaz

Yanlış! Tabii ki tam buğdaylı ekmeklerin kan şekerini düşürme/yükseltme hızı (glisemik indeks) daha düşüktür ancak bu esmer ekmeklerden gelen kalorinin yok sayılacağı anlamına gelmez. Dengeli tüketmek zorunda olduğumuz besin gruplarından biridir.

Esmer şeker kullanıyorum, beyaz şekeri bıraktım

Yanlış! Eğer ki esmer şekere geçtiğiniz için şeker tüketimi yapmadığınızı sanıyorsanız bunun büyük bir yanılgı olduğunu söylemeliyim. Aslına bakarsanız renk hariç hiçbir fark yok hala şeker tüketiyorsunuz. Bu konuda bir adım atmak istiyorsanız en azından çay/kahve tüketiminizde hiçbir şekilde seker kullanmayarak başlayabilirsiniz.

Vitaminler kilo aldırır

Yanlış! Vücudumuzda vitaminler birçok fizyolojik reaksiyon sırasında görev alırlar. Vitamin eksikliğinde metabolik süreçler tam da olması gerektiği gibi devam edemez hale gelebilir. Örneğin insülin direnci ve d vitamini eksikliği arasındaki ilişki vitamin eksikliğinin ne kadar önemli ve kritik sonuçlara neden olabileceğini kanıtlar niteliktedir.

Su yerine çay/kahve tüketmek

Yanlış! Su yerine çay/kahve tüketmenin aksine her cay ve kahve tükettiğimizde yanında su tüketmemiz gerektiğini söylersem birbirlerinin yerine geçmeyeceklerini açıkça belirtmiş oluruz. Su birden değil gün içine bölünerek devamlı olarak içilmesi gerekir.

Sağlıklı Beslenme, Diyet - Ladelmare Sports & SPA

Mucize besin var mıdır ?

Hayır yoktur. Eğer ki bir şey yiyeyim ve o beni zayıflatsın düşüncesindeyseniz iyi ki burada buluşmuşuz diyebilirim. Sağlıklı beslenme programı ve doğru egzersizle ek bir desteğe ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz. Tabii ki bazı gıdaların vücuttan ödem atmak, sindirimi hızlandırmak gibi faydaları olabilir. Ancak süreklilik için doğru beslenme ve egzersiz kombinasyonundan daha güçlü bir yöntem olamaz. Ancak size tüyo! Mutluluk en önemli mucizedir. Sağlıklı beslenerek ve düzenli egzersiz yaparak serotonin salınımı ve bunun sonucunda ideal vücut kompozisyonuna geldiğinizi göreceksiniz.

Spordan sonra bir şey yememeliyim

Yanlış! Egzersizin siddeti, süresi ve türüne göre spordan sonra tüketilmesi gereken besin ve miktarı kişiden kişiye göre değişiklik gösterse de en azından boşalan glikojen depolarını doldurmanın, kas kaybı yaşamamak için bir ana veya ara öğün yapmanın önemi herkes için eşit önem taşımaktadır.

Yağsız beslenmek

Yanlış! Burada bir cümleyle durumun önemini belirtmek isterim ‘ yağ almadan yağ yakamayız’. Sağlıklı yağların doğru miktarda tüketilmesi hem hormonal hem sinir sistemimiz için çok önemlidir. Bozulmuş bir hormonal sistem kişinin hem mental hem ruhsal hem de fiziksel tüm mekanizmalarını kötü etkileyecektir. İyi bir enerji kaynağı olduğunu unutmayalım!

Diyetisyen Tuğçe Ekşioğlu

 

Beslenme & Sağlık